Korygowanie błędów w sprawozdaniu finansowym
Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz sporządzaniu sprawozdania finansowego zdarzają się błędy. Wówczas nasuwają się pytania jak je poprawić? Jeśli dodatkowo stwierdzony błąd dotyczy poprzednich okresów sprawozdawczych pojawiają się kolejne wątpliwości.
Odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) oraz w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja (KSR 7).
Zarówno przepisy ustawy o rachunkowości jaki i KSR 7 wskazują na konieczność korekty stwierdzonych błędów. To w jaki sposób to zrobimy zależy od kilku czynników:
∑ kiedy popełniono błąd?
∑ kiedy został wykryty?
∑ czy jest istotny?
Czym jest błąd
Błąd to pominięcie lub nieprawidłowość powodujące istotne zniekształcenie w danych sprawozdawczych. Ważne jest że błąd jest wynikiem nieuwzględnienia lub niewłaściwego uwzględnienia wiarygodnych informacji, które były dla jednostki dostępne lub można zasadnie oczekiwać, że zostały przez jednostkę otrzymane i uwzględnione. Czyli jeśli jednostka nie posiadała jakiś informacji i nie mogła ich uzyskać w toku normalnej działalności (stosując należytą staranność) i w związku z tym nie ujęła ich w księgach rachunkowych, a co za tym idzie w sprawozdaniu finansowym, to taka sytuacja nie stanowi błędu. KSR 7 wskazuje, że w stosunku do następujących sytuacji nie mówimy o błędach:
∑ zmiany wartości szacunkowych;
∑ skutki zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta